menu info
Kuchyn-banner

Základní uspořádání kuchyně

Uspořádání kuchyně lze v zásadě rozdělit do několika schémat. Schémata definující uspořádání kuchyně vycházejí z obvyklého uspořádání interiérů. Je tak velmi pravděpodobné, že Vaše kuchyň některému schématu bude odpovídat. Samozřejmě za předpokladu, že neplánujete svou kuchyň zařídit v nějakých opravdu atypických prostorech s množstvím velkých zákoutí nebo nepravými úhly apod.
  • Lineární (jednostěnná kuchyň) kuchyň,
  • Souběžná - dvouřadá kuchyň,
  • Kuchyň ve tvaru L,
  • Kuchyň ve tvaru U,
  • Kuchyň se středovým ostrůvkem.

Lineární (jednostěnná kuchyň) kuchyň

Jak napovídá název, jedná se o jednoduché jednořadé uspořádání. Lineární kuchyň se hodí pro úzké dlouhé místnosti kam se jiné uspořádání nevejde, tedy lineární uspořádání využijeme hlavně u malých kuchyněk. Je dobré když stěna kuchyně kde bude hlavní pracovní deska nemá okna nebo dveře. Minimální šířka lineární kuchyně by měla být alespoň 1,8 metru. Pracovní zóny v lineární kuchyni musí být uspořádány vedle sebe, platí ovšem, že mycí zóny by měla být uprostřed.

Lineární kuchyň

Souběžná - dvouřadá kuchyň

Máme-li dostatek prostoru je dvouřadá kuchyň jedním z nejlepších možných řešení. Často stačí se jen otočit a máte před sebou to co zrovna potřebujete - dřez, sporák, ledničku. Jen se ujistěte, že v pracovním prostoru mezi dvěma pracovními deskami není potřeba zařídit průchod. V pracovním prostoru kuchyně by pak mohlo docházet ke kolizím s jinými pocházejícími osobami. Minimální šířka pro dvouřadou kuchyň je 250 cm.

Kuchyň ve tvaru L

Uspořádání kuchyně ve tvaru "L" je dobrou volbou máte-li v plánu do kuchyně umístit ještě stůl, který se snadněji vejde do protilehlého rohu kuchyně. L uspořádání také minimalizuje problémy s nadměrným provozem v pracovní části kuchyně.

Kuchyň ve tvaru U

Uspořádání kuchyně ve tvaru "U" už nám dává šanci vytvořit opravdu luxusní kuchyň. V takové kuchyni bude vždy všechno po ruce, kuchyňská práce Vám tak půjde příjemně od ruky. Jednu stěnu písmene "U" je možné využívat i jako servírovací plochu.

Kuchyň se středovým ostrůvkem

Taková kuchyň už bude působit opravdu impozantně. Jedná se vlastně o kuchyň ve tvaru "U" doplněnou o středový ostrůvek. Tento ostrůvek můře některou pracovní zónu pracovního trojúhelníku a pak si můžeme být jisti, že máme nejlepší kuchyň jakou je možné pořídit. 
 
 

Obchodní podmínky | Reklamační řád | © Modum.cz

Tyto webové stránky mohou používat k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více